Obec Závist
ObecZávist

Historie obce Závist v kostce

Historie obce sahá až do pradávných dob, kdy zde stálo několik domů při důležité obchodní cestě z Brna na sever Moravy, do východních Čech a do Polska. Tato cesta se nazývala Trstěnická stezka. Byl zde známý zájezdní hostinec, který má č.p. 1. V minulosti se zde vyskytovali lapkové, kteří přepadali bohaté ubytované hosty. Aby pak mohli s lupem rychle a bezpečně zmizet, měli vybudovanou tajnou chodbu, která údajně končí někde u zámku v Černé Hoře. Ústí jedné takové štoly je dodnes patrné v zahradě hostince. Dochované doklady o nájemnících tohoto zájezdního hostince pocházejí až z roku 1717, kdy matrika hovoří o novém zájezdním hostinci. Nynější rod jej provozuje od roku 1909.

Oficiálně vznikla obec Závist v roce 1776, jak také dokládá dochovaný otisk obecní pečetě z tohoto období. Na pečeti je nápis OBEC ZÁVIST, letopočet 1776 a obrázek pasáčka s holí a rohatým zvířetem, jak se hřejí u ohně. Obec leží v údolí při velmi frekventované silnici (I/43) a kolem jsou lesnaté kopce pod názvy Boučí, Spálená a Pastviska.

Nejstarší zmínka o obci a o jejím názvu Brlohy je v matrice fary v Újezdě u Černé Hory. Původ názvu obce Závist je vysvětlována dvojím způsobem. Buďto má jít o závislost formanské dopravy při důležité cestě na pomoci s přípřeží do vysokého kopce a nebo také od slova záviděti, že místní hospoda a kovárna měly z formanství bohaté příjmy pro svoji výhodnou polohu a zdější obyvatelé nemuseli robotovat, protože měli své usedlosti v dědičném nájmu.

Roku 1833 nechala Mariana Šumanová, vdova po zdejším hostinském, na vlastní náklady postavit zděnou zvonici, která byla, stejně jako sama obec, zasvěcena Svaté Trojici. V roce 1925 byla na zdejší návsi postavena kruhovitá kašna, do které přitéká voda z prameniště nad obcí. Padlým v první světové válce byl v červnu 1938 postaven pomník. Je na něm plaketa s portrétem prvního prezidenta Československé republiky T.G. Masaryka.

Více informací z nepříliš dlouhé historie obce je možné nastudovat díky knize Závistské letopisy, kterou sepsal pan Ivo Holas. Celá kniha je k nahlédnutí na OU Závist (i v el. podobě).

Závistské letopisy ukázka (4.29 MB)

Zawiest

360° Letecká fotografie

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Svoz odpadu

Knihovna Závist